Bejelentkezés / Regisztráció Feliratkozás

Hogyan válassz a felnőttképzési tanfolyamok közül?

A felnőttképzési tanfolyamok egyre népszerűbbek, hiszen lehetőséget adnak arra, hogy új ismereteket, friss tudást szerezzünk, fejlesszük a képességeinket, vagy akár szakmát váltsunk. A tanfolyam kiválasztásakor több szempontot is figyelembe kell venni, több kérdést is fel kell tenni a képzőnek és magunknak is, hogy megtaláljuk a számunkra legmegfelelőbb tanfolyamot.

1.1. Néhány felnőttképzéssel kapcsolatos fontos kérdést és szempontot összegyűjtöttünk neked segítségül:
  • A tanfolyam célja és tartalma: Mit szeretnénk megtanulni, és mire használhatjuk fel az új tudást? Jelenlegi szakterületünkön szeretnénk fejlődni? Vagy szakmát szeretnénk váltani, s egy teljesen új szakmát tanulni? Vagyis először vizsgáljuk meg, hogy a meglévő tudásunkat szeretnénk-e bővíteni illetőleg átképzésben gondolkodunk és egy teljesen új szakmát szeretnénk megtanulni.

    A tanfolyamoknak illeszkednie kell a tanulási céljainkhoz, és olyan tananyagot kell tartalmaznia, amely érdekes, hasznos, és naprakész. Amennyiben jelenlegi tudásunkat, szakterületünket szeretnénk bővíteni, akkor könnyebb dolgunk van, mert ezen a területen már van tapasztalatunk. Ebben az esetben nézzük meg, milyen szinten állunk most, és milyen szintre szeretnénk eljutni. Nehézséget inkább az okozhat, ha szeretnél egy új szakmát tanulni, szeretnéd átképezni magadat és meg kell találnod egy számodra teljesen új, ismeretlen területen azt, amit csinálni szeretnél a jövőben.

  • A tanfolyam színvonala és elismertsége: Milyen minőségi követelményeknek felel meg a tanfolyam, és milyen bizonyítványt, certifikátot, szakmai igazolást, elismerést kapunk a tanfolyam elvégzése után? A tanfolyamnak akkreditáltnak, vagyis államilag elismertnek és hitelesítettnek kell lennie bizonyos esetekben. A felnőttképzőnek olyan bizonyítványt, tanúsítványt kell adnia, amely érvényes a munkaerőpiacon, amennyiben ez elvárás a munkáltató részéről, erre fontos figyelmet fordítani, mert elég nagy a kavarodás ezen a téren mindenki fejében, elég nehéz kiigazodni a sok jogszabály alapján, hogy mi a releváns információ.

    Bizonyos képzéseknél, továbbképzéseknél viszont ennek nincs olyan nagy jelentősége (Pl.: belső képzések, soft skill tanfolyamok stb.), ez mindig adott területtől és a munkáltató elvárásaitól függ, hogy kér e papírt, vagy sem, ha kér melyet fogad el. Mai törvények alapján minden felnőttképző kell, hogy regisztráljon a Felnőttképzők nyilvántartási rendszerébe[1] és kell rendelkezzen úgynevezett bejelentéssel vagy/és engedéllyel a FAR rendszerébe, ahol a nyilvántartási számával tud generálni hivatalos certifikátot egy szakmai továbbképzés elvégzésének igazolásáról, de ez ettől még nem lesz államilag elismert képzés. De ez a téma messzire vinne és száz másik blogbejegyzésnyi kérdést vetne fel, így ebbe itt most nem mennék bele részletesebben.

  • A tanfolyam időtartama és díja: Fontos megvizsgálni, hogy mennyi időt és pénzt tudunk ráfordítani a tanulásra? A tanfolyamnak meg kell felelnie az időbeosztásunknak és a pénztárcánk lehetőségeinek. Egy szempont lehet az is, hogy nem szabad túl rövidnek vagy túl hosszúnak lennie. A tanfolyam díját érdemes összehasonlítani a különböző felnőttképzők hasonló tanfolyamainak díjával, de itt is óvatosan és körültekintően kell eljárni, mert a kevesebb néha több elve itt is érvényesülni fog, mint az élet oly sok más terültén. Figyelembe kell venni az esetleges kedvezményeket, támogatásokat, vagy kamatmentes részletfizetési lehetőségeket, tanfolyami napokat, hogy az megfelel e számunkra.

    A tanfolyamokat általában online, távoktatásban vagy személyesen lehet elvégezni. Az online oktatás és tanulás nagy előnye, hogy rugalmasabb az időbeosztás, vagyis saját magad döntöd el mikor fogsz tanulni. Ez munka mellett tanulni vágyóknak felettébb hasznos tanulási forma, s többek között nem kell utazni a tanórákra, így nincs utazási költség és időveszteség. A tanfolyam is olcsóbb tud így lenni, hisz nincsenek a képzőnek sem plusz járulékos költségei (terembérlés, rezsi stb.) tanfolyamhoz kapcsolódóan.

    A személyes oktatás előnye, hogy közvetlenebb a kapcsolat az oktatóval és a többi tanulóval, és jobban tudunk koncentrálni a tananyagra, az interperszonális kapcsolatok jobban működnek, mint online térben, továbbá akinek fontos, vagy motiváló egy társaság a tanuláshoz, neki feltétlenül előnyösebb egy helyszíni, személyes kontaktórás képzést választani.

  • A tanfolyam módszertana és szolgáltatásai: Milyen módon zajlik a tananyag átadása, a gyakorlás, és az értékelés? Milyen feltételekkel lehet beiratkozni a tanfolyamra, és milyen szolgáltatásokat nyújtanak a tanulóknak? Például, szükséges-e előzetes végzettség, ha igen milyen, kell e tapasztalat, gyakorlati hely (ezt ki biztosítja) vagy nyelvtudás a tanfolyam elvégzéséhez? Milyen módon zajlik a tananyag átadása, a gyakorlás, és az értékelés? Milyen eszközökre van szükségünk a tanuláshoz, például számítógépre, internetre, vagy tankönyvre? Milyen támogatást kapunk a tanulás során, például konzultációs lehetőséget, tanácsadást, vagy mentorálást igénybe lehet-e venni a tanfolyam ideje alatt?

    Vállalnak e valamilyen garanciát vagy ajánlanak-e alternatívákat a tanfolyam sikeres elvégzésére, például pénzvisszafizetést, vagy újraindítást, újra vizsgázás lehetőségét, ha elsőre nem sikerül a megmérettetés? Ennek költségeiről is tájékozódj mindenképp. A tanfolyamoknak olyan módszertant kell alkalmaznia, amely hatékony, érthető, és motiváló minden tanulóra nézve és olyan szolgáltatásokat kell nyújtania, amelyek segítik a tanulást, például konzultációt, tanácsadást, mentorálást.

Ezeknek a kérdéseknek a megválaszolása, a szempontok mérlegelése, segítenek neked felmérni, hogy mennyire megbízható, professzionális és ügyfélbarát egy felnőttképző intézmény.

Összefoglalva, a felnőttképzési tanfolyamok kiválasztása nem egyszerű feladat, de ha figyelembe vesszük a fent említett kérdéseket, szempontokat, akkor könnyebben megtalálhatjuk a számunkra legmegfelelőbb tanfolyamot. A tanfolyam elvégzése után pedig büszkén vehetjük át a bizonyítványunkat, tanúsítványunkat, és élvezhetjük az új tudásunk előnyeit.

1.2. Felnőttképzéssel kapcsolatos további cikkeket itt találsz:

TanuljMa felnőttképzéssel kapcsolatos cikkek

1.3. Felnőttképzési programkövetelményekért kattins ide:

IKK programkövetelmények

Sok sikert kívánunk a tanuláshoz!


[1] https://far.nive.hu/publikus-adatok/felnottkepzok-nyilvantartasa

TanuljMa